Beza Pavlova... delikatna, krucha...
Może wydawać się nieco wymagająca. Dziś postaram się Was pokazać, że tak nie jest. Przekaże Wam kilka wskazówek, które mam nadzieję, przekonają Was do podjęcia próby zmierzenia się z tym pysznym deserem.
Składniki:
300 g cukru
6 białek
sok z połowy cytryny
1 łyżka mąki ziemniaczanej
1 łyżka octu
Krem:
400 ml śmietanki 30%
250 gram mascarpone
łyżka cukru pudru
Przygotowanie:
Białka umieszczamy w misie miksera i ubijamy, początkowo na średnich obrotach. Gdy lekko się podbiją partiami dodajemy cukier, zwiększając jednocześnie obroty miksera. Po około 5 minutach ubijania dodajemy sok z połowy cytryny (około 2-3 łyżki) i ocet. Ubijamy białka do całkowitego rozpuszczenia cukru-około 10 minut. Następnie dodajemy łyżkę mąki ziemniaczanej i delikatnie mieszamy szpatułką. Wykładamy na papier do pieczenia, formujemy odpowiedni kształt i wkładamy do piekarnika nagrzanego do 150°C grzałka góra-dół. Natychmiast po włożeniu bezy do piekarnika zmniejszamy temp. do 100°C. Pieczemy 2:15-2.30 h.
Śmietankę ubijamy. Kiedy będzie lekko podbita dodajemy mascarpone i cukier puder. Miksujemy do osiągniecia idealnej konsystencji.
Słodka improwizacja radzi:👩🍳
W pieczeniu, a właściwie suszeniu bezy ważna jest znajomość swojego piekarnika. Jeśli macie piekarnik, który piecze mocniej (przepala często lub czas pieczenia jest krótszy niż np. u mamy) to do suszenia bezy ustawcie niższą temp. Np. 90©. Lepiej suszyć bezę w nieco niższej temp. i dłużej, niż ją zepsuć przez moc piekarnika.
Często w przepisach podaje się cukier drobny. Jeśli nie macie takiego, dajcie zwykły-będzie się nieco po prostu dłużej rozpuszczał.
Zasada doboru cukru do białek to 50 g cukru na 1 białko. Jeśli chcecie większą beze zwiększcie odpowiednio składniki.
Beze najlepiej ubijać w metalowej lub szklanej misie.
Cukier musi się całkowicie rozpuścić żeby beza nie podeszła wodą. Sprawdzajcie co jakiś czas, próbując pocierać ją między palcami czy go wyczuwacie, oczywiście wyłączając mikser.
Pamiętajcie również o częstym zgarnianiu piany z boków pojemnika, w którym ubijacie-cukier może tam zostawać i się nie rozpuści.
Ja czasami dodaje łyżkę octu razem z cytryną-nie zaszkodzi 🙂
Dobrze ubita beza jest gęsta i lśniąca. Ciężko zdjąć ją z mieszadła.
Na papierze dobrze jest narysować okrąg i odwrócić papier żeby ołówek nie odbił się na bezie podczas pieczenia. Uformujcie bezę wyciągając boki łyżką do góry lub szpatułką. Na środku zostawiamy delikatne wgłębienie. To miejsce na krem. Może się lekko zapaść podczas pieczenia. W tym miejscu, w środku jest delikatna pianka. Boki są delikatnie kruche.
Beze najlepiej zostawić w piekarniku na noc i wyjąć przed podaniem.
Krem nakładamy, kiedy beza jest już na talerzu/paterze, na której będzie podawana.Idealny krem do bezy to śmietanka z mascarpone i odrobiną cukru pudru. Na wierzch orzeźwiające owoce.
Jeśli chcielibyście zobaczyć film z przygotowywania bezy to polecam kanał SugarLady lub ParaKulinarni na yt.
W razie pytań piszcie.
Pochwalcie się w komentarzu swoimi dziełami 😉😊👏👏