Drożdżowa Gwiazda Betlejemska
Pyszne drożdże ciasto przekładane makiem. Ozdobione lukrem, bakaliami a może żurawiną? Pięknie udekoruje wigilijny stół i będzie świetnym, lekkim deserem. Pieczone na ostatnią chwilę, jeszcze ciepłe zniknie w mgnieniu oka.
Składniki:
- 500 g mąki pszennej
- 100 g masła
- 200 ml mleka
- 85 g cukru
- 25 g drożdży świeżych lub 7 g suchych
- 1 jajko i 2 żółtka
- szczypta soli
- Masa makowa (1/2 puszki)
Przygotowanie:
Na początek przygotowujemy rozczyn z drożdży świeżych. Potrzebujemy do tego drożdże, 100 ml mleka ciepłego, 2 łyżki cukru, 2 łyżki mąki (wszystkie składniki odejmujemy z podanych powyżej gramatur). Wszystko mieszamy i odstawiamy pod przykryciem w ciepłe miejsce na około 15 minut. Jeśli używamy drożdży suchych, nie musimy robić rozczynu. Masło rozpuszczamy i odstawiamy do wystudzenia.
Do misy miksera wsypujemy mąkę, sól, cukier, ciepłe mleko, jajko, żółtka i drożdże suche lub rozczyn. Wszystko wyrabiamy około 5-7 minut. Dodajemy roztopione masło i mieszamy jeszcze około 5 minut do całkowitego połączenia. Odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na około 1,5 godziny.
Po wyrośnięciu ciasto wyrabiamy chwilę dłońmi. Dzielimy na 3 części. Każdą z nich musimy rozwałkować i wyciąć okrąg. Okręgi układamy jeden na drugim, między nimi wykładamy masę makową (postępujemy jak na zdjęciach). Na środku dociskamy okrąg i przecinamy ciasto. Wykręcamy i łączymy końce. Ciasto formujemy na papierze do pieczenia, nie będzie problemu z przeniesieniem. Uformowaną gwiazdę odstawiamy do wyrośnięcia na około 15 minut (przykryte ściereczką). Smarujemy rozbełtanym jajkiem z mlekiem i pieczemy w temperaturze 180C około 25-30 minut. Ciasto odstawiamy do wystudzenia, a następnie możemy dekorować lukrem, bakaliami lub cukrem pudrem.
Słodka improwizacja radzi:
Okręgi musimy rozwałkować cienko, około 2-3 mm grubości.
Średnica mojej gwiazdy to 24 cm. Przy takim wymiarze koła, z podanych proporcji zrobiłam dodatkowo mały Wieniec Bożonarodzeniowy z pozostałego ciasta. Możecie oczywiście zrobić większą średnicę gwiazdy lub położyć 4 warstwy ciasta.
Sposób na zaplatanie wieńca z ciasta znajdziecie w przepisie na wieniec.
Ciasto można również uformować w tortownicy. Moim zdaniem ładniej prezentuje się, jeśli może swobodnie wyrosnąć na blaszce, bez ograniczeń na bokach.
Ciasto jest pyszne również następnego dnia. Na bazie tego ciasta drożdżowego możecie przygotować tradycyjny makowiec zawijamy. Z proporcji powyżej powinny wyjść dwa makowce, do ich wypełnienia użyjecie pewnie cała puszkę maku. Polecam.