Mazurek z pistacjowym ganach

wielkanoc
1 godz.

Czas przygotowania

35 zł

Szacunkowy koszt

łatwy

Trudność

Sposób przygotowania

Tradycyjnie wielkanocne stoły zdobią mazurki. To takie święto, kiedy szczególnie piękne ciasta cieszą nie tylko smakiem, ale i wyglądem. Piękne mazurki, położone wśród wielkanocnych przysmaków na pewno zrobią wrażenie na domownikach i gościach.
Zachęcam was do przygotowania tego ciasta, w formie wymyślonej przez was samych.

Składniki na ciasto:

  • 300 gramów mąki pszennej
  • 200 gramów masła zimnego
  • 100 gramów cukru pudru
  • 3 żółtka
  • szczypta soli

Składniki na ganach pistacjowy:

  • 1 00 ml śmietanki kremówki
  • 180 gramów czekolady białej
  • łyżka pasty pistacjowym
  • dżem malinowy lub frużelina malinowa.

Przygotowanie:

Zagniatamy ciasto kruche z podanych składników (najpierw mąka, masło, sól i cukier puder, na końcu żółtka). Ciasto wstawiamy na około 1-2 godziny do lodówki.

Po schłodzeniu wyjmujemy i przygotowujemy wybrany kształt mazurka. Wałkujemy ciasto na grubość około 3 mm. Możemy zrobić go w formie od tarty (wymiary około 30*12) lub dowolny kształt. Ja wycięłam formę z papieru i odrysowałam wybrany kształt. Pamiętajmy o zrobieniu obwódki wokół mazurka, aby ganach nie wypłynął.
Ciasto wkładamy do zamrażarki na minimum 2 godziny (ja włożyłam na całą noc) i po wyjęciu wkładamy do nagrzanego piekarnika. Piekarnik 180°C i pieczemy około 20-23 minuty. Zmrożone ciasto nie powinno zsuwać się po bokach formy i utrzyma kształt.
Ciasto studzimy po upieczeniu.
Przygotowujemy ganach.
Śmietankę podgrzewamy, kiedy pojawią się bąbelki, wkładamy połamaną czekoladę i mieszamy. Na koniec, kiedy czekolada się rozpuści, dodajemy pastę pistacjową. Wszystko dokładnie mieszamy do połączenia i odstawiamy do wystudzenia. Musimy sprawdzać gęstość masy. W momencie, kiedy jest zimna i jeszcze płynna wykańczamy mazurek.
Ciasto układamy na podkładzie, smarujemy cienką warstwą dżemu malinowego (lub frużeliny malinowej) i na tak przygotowany spód wylewamy masę pistacjową. Wstawiamy do lodówki, aby stężała i możemy dekorować.
Słodka improwizacja radzi:
Ciasto możemy upiec dzień wcześniej, a wykończyć dnia następnego.
Pamiętajmy, aby kontrolować studzony ganach. Musi być zimny, ale nadal mieć płynną konsystencję. Stężeje w lodówce.
Ciasto spokojnie można w przygotowanej formie włożyć do zamrażarki.
Jeśli robicie kształt wycinany, koniecznie pamiętajcie o zrobieniu obwódki wokół ciasta. Może być to standardowy rulon ciasta, warkocz lub inny sposób.

Smacznego!